Wirus Śledzikowy

Gdy zobaczyłem na Wykopie guziczki do dodawania strony do Śledzika Naszej-Klasy, zaintrygowało mnie to, bo czy nie może to posłużyć do stworzenia Naszo-Klasowego wirusa, strony, po wejściu na którą dodaje się ona automatycznie na Śledzika? Twórcy zabezpieczyli się przed tym prosząc przed dodaniem wpisu na Śledziku o potwierdzenie. Jest to pewne utrudnienie, jednak okazuje się, że nie blokują możliwości umieszczenia strony Śledzika w ramce na własnej stronie. Można więc poprzykrywać ich stronę innymi elementami, tak, że wystaje tylko przycisk do wysyłania wpisu na Śledzika.

Sprawdziłem, czy to działa. Testowa strona jest tu: http://jaboja.pl/nk.php.

Efekt? Ponad 50 tys. wejść w parę godzin. Swoją drogą ciekawe, czy osoby te zobaczywszy co się stało zrozumiały co zaszło i wiedzą, że wpisy ze Śledzika można usunąć. Ale tak czy siak autorzy NK powinni ten błąd usunąć. Na razie zablokowali sam adres http://jaboja.pl/nk.pkp, ale problem pozostaje. Szczegóły jednak opiszę, jak już problem rozwiążą całkowicie, aby nie ułatwiać omijania dotychczasowych filtrów mym naśladowcom. Zabawa jest co prawda przednia, ale kolejne zastosowania jednoznacznie czynią z niej narzędzie do rozsyłania reklam (de facto spamu) — np. http://szalony-sledzik.xt.pl/ (ale tym razem nie klikajcie w „Wyślij”). Z góry jednak mówię, że za kolejnymi stronami nie stoją już ja, lecz osoby które skopiowały moją stroną, bądź wykorzystały sam pomysł.

Ponieważ przez owy dzień, gdy uruchomiłem moją wersję strony nabiło się już dość dużo statystyk chciałem sprawdzić jeszcze kolejną rzecz. Usunąłem ze strony guziczek, a zamiast niego dałem wyjaśnienie. W ten sposób mam drugi dzień statystyk wygenerowany tylko na linkach wcześniej do NK (i w sumie innych stron również) dodanych. Rezultat: 13 tys. wejść. W liczbę tą wlicza się jednak pewien niewielki odsetek tych naśladowców, którzy nie usunęli kodu z własnych stron (nie wiem też kiedy NK zbanowało moją stronę na Śledziku). Skoro jednak tak jest to spadek mnie niezmiernie cieszy, bo widać bądź ludzie poznali już zagrożenie, bądź bany adresów w NK jednak jakiś efekt dały.

Dużo wejść zyskał też niniejszy blog. W czwartek (wtedy wieczorem tworzę stronę) 52 wejścia (w środę tylko 1), w piątek (strona działa) 272, w sobotę (strona bez efektu wirusa) 1229. Zobaczymy co będzie dalej. Przypuszczam, że wyjaśnienia tego fenomenu jeszcze przez parę dni przysporzą jej popularności, a potem wszystko wróci do normy.

Co dalej? Dziś przywróciłem na stronie przycisk, jednak wyjaśnienie (nieco przeredagowane) zostawiam, aby nikt mi już nie mógł zarzucić, że osoby wchodzące na stronę reklamują ją nieświadomie. Ciekaw jestem, czy w takiej wersji odnotuję jakiś wzrost liczby wejść, oraz czy NK i tą stronę zablokuje. A właśnie, bo zmieniłem ciut adres, żeby ominąć bana. Ufam jednak że NK tym razem, z racji wyjaśnienia do czego przycisk służy, nie zbanuje nowej wersji strony, tj.:

http://jaboja.pl/nk/wada_sledzika

ps. A jeśli zdarzy się i tak, że ktoś z pracowników NK trafi tu w owej sprawie to:

1. W intro mojej strony jest podany kontakt do mnie. Jeśli uważacie, że w ogóle nie warto publikować tego, co tu piszę, lub owej strony, napiszcie, a stronę i wpis bloga usunę.

2. Problem można naprawić prostym skryptem, rozważcie to: if(top.location!=document.location)top.location=document.location

Alternatywnie można losować pozycję okienka z przyciskiem w pewnym zakresie (wtedy nie da się jednoznacznie wykadrować), lub użyć zamiast okienek na warstwach systemowego okienka wywoływanego przez prompt(), bo jego nie da się zakryć innymi elementami strony.

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2009-11-01 11:22:13 przez jaboja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informatyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Wirus Śledzikowy

 1. Martina Molko pisze:

  Niezłe…

 2. xxo pisze:

  o chuj w tym chodzi ? jak dziala ten wirus ?

 3. aa pisze:

  klikasz wyślij, to wysyła od ciebie na sledzika link do tego, i gosc nastepny klika wyslij i kazdy klika;s

 4. marcin pisze:

  hahahahha, a ja tak patrze a tu wielu ziomków ma ten link, i nie wiedziałem o co biega 😀

 5. gaga pisze:

  Wirus wirusem. Ale jak zmienić tekst? Czy to może zmienić tylko osoba która jest adminem tej strony, czy ja na przykład mając dostęp mogłabym to zmieniać?

  Na programowaniu znam się tylko trochę, prawie wcale, więc proszę wybaczyć niewiedzę 😉 Ale wirus śledzikowy… jestem pełna podziwu 😉

  gratuluje ^^ xD

 6. jbj pisze:

  Musiała byś, tak jak inni moi naśladowcy, skopiować stronę na własny serwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola są oznaczone *